Tenda CP3 – funkcjonalna kamera do monitoringu w domu i biurze

Tenda CP3 – funkcjonalna kamera do monitoringu w domu i biurze

Tenda CP3 to najnowszy model kamer IP chińskiego producenta. To niewielkie cudo o eliptycznym kształcie może działać 24 godziny na dobę i monitorować to, co dzieje się w zasięgu jego “oka”. Jak sprawdza się w codziennym użytkowaniu? Sprawdziłam to!

Tenda to producent rozwiązań sieciowych i gadżetów dla Smart Home. Firma istnieje na rynku od 1999 r. i od pewnego czasu jej produkty są dostępne także na rynku polskim.

Niepozorna, ale potężna

Dzisiaj przyjrzymy się małemu, niepozornemu urządzeniu, które widzi naprawdę całkiem sporo. Kamera Tenda IP CP3 to urządzenie do monitoringu pomieszczenia w biurze lub w domu. Niewielka, bo mieszcząca się w dłoni, kamera jest nieco „jajowatego” kształtu. Jej obudowa ma biały kolor. Ogromne „oko” to po prostu obiektyw, który może się obracać wraz z górną częścią obudowy o pełne 360 stopni.

R E K L A M A

Sama kamera przesyła obraz dopiero po podłączeniu do Wi-Fi oraz skonfigurowaniu jej z aplikacją w smartfonie, którą producent zamieścił na App Store i Google Play Store. Konfiguracja zajmuje dosłownie kilka minut – wszystko dzięki kodom QR umieszczonym w instrukcji oraz na spodzie kamery. Dzięki tym ułatwieniom możemy od razu przejść do poznawania się z CP3.

Jakość wideo

Tenda CP3 po podłączeniu do smartfona przesyła obraz na żywo w jakości Full HD lub niższej. Po połączeniu kamery z telefonem możemy w każdej chwili oglądać to, co aktualnie widzi kamera. Sprawdza się to wyśmienicie, bo obraz możemy wyświetlić niezależnie od tego, czy jesteśmy podłączeni do tej samej sieci co urządzenie.

Zdalne oglądanie bieżących wydarzeń jest szczególnie zabawne, gdy w domu są koty. To jednak było tylko środowisko, w którym mieliśmy okazję testować sprzęt. Bez problemu można sobie wyobrazić zastosowanie kamery Tenda także w biurze czy nawet małym sklepie. Kamera pozwala również na robienie zdjęć z aktualnego kadru. Jeśli zabraknie miejsca na przechowywanie wszystkich fotografii i filmów w pamięci urządzenia, możemy skorzystać ze slotu na kartę mini SD.

Sterowanie i funkcje dodatkowe

CP3 możemy również sterować za pomocą smartfona. Obiektyw wraz całą kamerką będzie się obracał, gdy, za pomocą strzałek, będziemy zmieniać kierunek „oka” kamery. Jak zapewnia producent, konstrukcja obrotowa kamery obejmuje 360° w poziomie i 155° w pionie (90° w górę, 65° w dół), nie pozostawiając tym samym żadnych martwych stref.Jak widać na powyższym zdjęciu, czasami jest to o dziwo wyjątkowo interesujący widok 😉

Poza stałym przesyłaniem obrazu do aplikacji, w której możemy podejrzeć, co się aktualnie dzieje w monitorowanym pomieszczeniu, kamera przesyła również powiadomienia, gdy zauważy ruch za pomocą AI. Ta funkcja oczywiście nie sprawdzi się w każdych warunkach. Z całą pewnością wykrywanie ruchu tam, gdzie jest on codziennością, nie będzie miało większego sensu.

Kiedy jednak dostrzeżemy, że ktoś lub coś kładzie swoje lepkie dłonie na naszym majątku, możemy na przykład… nakrzyczeć na monitorowaną osobę przez kamerę! Aplikacja na telefonie zawiera bowiem opcję interkomu. Wystarczy, że włączymy tę funkcję i zaczniemy mówić do mikrofonu telefonu. Kamera przekaże ten dźwięk i może nawet uda nam się wystraszyć potencjalnego złodzieja 😉 Dla lepszych efektów pojawiają się również alarmy świetlne, które mają dodatkowo wypłoszyć intruza. Funkcja sprawdzi się także np. w przypadku monitorowania niesfornych zwierząt pozostawionych w domu.

Tenda CP3 – specyfikacja i bezpieczeństwo

W pudełku maleńkiej kamery Tenda CP3 znajdziemy niezbędne wyposażenia oraz kilka dodatków. Do urządzenia monitorującego producent dodaje oczywiście kabel zasilający oraz opcjonalną podkładkę wraz z wkrętami umożliwiającymi przykręcenie kamery do wybranej powierzchni.

ModelTenda CP3
Kąty widzeniaPoziomo: 360°Pionowo: 155° (90° do góry i 65° w dół)
PortyMicro SD (do 128 GB), zasilania (9V)
Obiektyw4 mm, f/2.2
Wymiary103 mm x 88 mm x 88 mm
RozdzielczośćFull HD (1920 x 1080 – wideo i foto), kodek H.264
Bezpieczeństwo64/128-bit WEP, WPA/WPA2, WPA-PSK/WPA2-PSK
Funkcje dodatkowePodczerwień (do 12 metrów), wykrywanie ruchu, interkom, alarm, dedykowana aplikacja

Kamera przesyła obraz połączeniem szyfrowanym kluczem AES128 bit. Dzięki temu nie musimy się martwić o to, że ktoś podgląda to, co dzieje się w obserwowanym pomieszczeniu poza nami samymi. A co gdy chcemy na jakiś czas wyłączyć kamerę? Wystarczy „zamknąć” jej „oko”. Za pomocą aplikacji jednym kliknięciem usypiamy kamerę, która obraca obiektyw w dół, a konkretnie – pod siebie. Dzięki temu nie widzi niczego, co dzieje się wokół niej. Mamy tu więc do czynienia z zabezpieczeniem fizycznym.

Dla kogo Tenda CP3?

Kamera IP CP3 może być świetnym, budżetowym rozwiązaniem dla wszystkich, którzy potrzebują mieć pod kontrolą dany obszar biura czy domu. CP3 będzie czujnie obserwować otoczenie wszędzie tam, gdzie tego potrzebujemy.

Atrakcyjna cena, niezła jakość obrazu oraz bogate funkcje dodatkowe sprawiają, że jeśli zastanawiamy się nad podstawowym zestawem do monitoringu online, to nie można przejść obok kamerki Tenda CP3 obojętnie. O ile nie szukamy wyspecjalizowanego i ultra profesjonalnego rozwiązania, opisywane urządzenie powinno z powodzeniem sprostać wymaganiom, jakie najczęściej stawiane są przed takimi zestawami.

Zobacz również:

  1. Realme 7 na pewno urwie kawałek tortu Xiaomi – pierwsze wrażenia
  2. Pioneer VREC-DH200 – videorejestrator kompleksowo solidny – recenzja
  3. Moje pierwsze 24 godziny z Apple Mac Mini M1 – poznajcie małego szatana
  4. Fotel samolotowy przed moim biurkiem – poznajcie Genesis Nitro 890 i moje pierwsze wrażenia
  5. Audio Pro BT5 – elegancki głośnik Bluetooth, który zaskoczy Was swoim brzmieniem – recenzja
  6. Wahoo Elemnt Roam – top topów jeśli chodzi o komputerki rowerowe? Pierwsze wrażenia
  7. Natec Fowler 2 – hub, który trafił w moje ręce. Pierwsze wrażenia
  8. Jaki mikrofon do aparatu? Oto Sennheiser MKE 200 – pierwsze wrażenia
  9. Hama Fit Watch 5910 – co potrafi smartwatch za 199 zł? Pierwsze wrażenia
  10. Klawiatura gamingowa Roccat Magma Aimo RGB – recenzja
TEMATY
kamera testujemy