Test Reolink E1 Zoom - monitoring w dzień i w nocy - Portal telekomunikacyjny Telix.pl

Kamera WiFi Reolink E1 Zoom to przystępna cenowo i łatwa w konfiguracji kamera stworzona przez Reolink do monitoringu domów i biur. Jest to niewielkich rozmiarów urządzenie, które dodatkowo zachęca możliwością rejestracji materiału w bardzo wysokiej rozdzielczości 5MP Super HD, w trybie dziennym i nocnym (widoczność w nocy do 12 metrów). Urządzenie na podstawie informacji podawanych przez producenta sprawia wrażenie rozwiązania wartego zakupu, czy ma to pokrycie w rzeczywistości? Zachęcam do przeczytania recenzji.

Specyfikacja techniczna:

· Sensor obrazu: 1/2.7” CMOS Sensor

· Rozdzielczość wideo: 2560×1920 (5.0MP)

· Obiektyw: f=2.8-8mm, Auto-focus, F=1.6

· Kąt widzenia: 480-980 w poziomie, 370-750 w pionie

· Widoczność w nocy: do 12m

· Filtr podczerwieni: IR Cut

· Zakres ruchu: 3550 w poziomie, 500 w pionie

· Kompresja wideo: H.264

· Bitrate: 1024Kbps-4096Kbps

· Ilość klatek: 20 kl/s

· Audio: Wbudowany mikrofon oraz głośnik

· Obsługiwane przeglądarki: IE, Edge, Chrome, Firefox, Safari

· Obsługiwane systemy: PC: Windows, Mac OS, Android, iOS

· Standard WiFi: IEEE802.11a/b/g/n, 2.4GHz / 5GHz

· Protokoły sieciowe: HTTPS, SSL, TCP/IP, UDP,UPNP, RTSP, SMTP, NTP, DHCP, DNS, DDNS, FTP, P2P

· Bezpieczeństwo WiFi WPA-PSK / WPA2-PSK

· Max. liczba użytkowników: 20 (1 Admin i 19 użytkowników)

· Do 12 równoległych transmisji wideo

· Zapis: karta pamięci microSD

· Rejestrator NVR

· Chmura możliwość zapisu zdarzeń w chmurze – w trakcie wdrożenia

· Zasilanie: 5.0V/1A

Test Reolink E1 Zoom - monitoring w dzień i w nocy - Portal telekomunikacyjny Telix.pl

· Warunki pracy/Temperatura: -100 C do 550

· Wymiary: ᴓ 80 x 111mm

· Waga: 250g

Sprzęt Reolink zapakowany został w czarne kartonowe pudełko, na którym umieszczono wszystkie najważniejsze informacje odnośnie oferowanych funkcji (brak polskiego języka). W zestawie otrzymujemy kamerę, podstawę mocującą, zasilacz, igłę do resetu, paczkę śrubek, szablon położenia śrub, znak – monitoring i dokumentację. Zestaw skromny, ale ciężko jest mi wymyślić, co jeszcze powinno się w nim znaleźć – dostajemy wszystko to, co będzie potrzebne.

Kamera wykonana została z białego matowego plastiku, który wygląda bardzo dobrze. Na przednim panelu znajdują się ruchoma (w pionie i poziomie) głowica, na której producent umieścił obiektyw,czujnik światła i 10 diod IR LED. Po granicznym podniesieniu głowicy do góry widoczny jest przycisk reset i gniazdo na karty microSIM (do 64GB).

Z tyłu na ruchomej głowicy producent umieścił mikrofon, głośnik oraz otwory wentylacyjne. Zaś na dolnej podstawie gniazdo zasilania.

Z dołu: otwór do montażu uchwytu, naklejka z informacją o modelu, kod QR i dane potrzebne do zalogowania się w panelu administracyjnym. Podstawa ma gniazdo do montażu, dlatego możliwe jest zamontowanie kamery na ścianie lub na suficie. Cała konstrukcja jest solidna i stabilna.

Kamera WiFi domowa E1 Zoom jest zasilana sieciowo, a z internetem łączy się w pełni bezprzewodowo wykorzystując interfejs Wi-Fi. Dlatego pierwsza konfiguracja kamery odbywa się za pomocą naszej sieci bezprzewodowej Wi-Fi 802.11 b/n 2.4GHz / 5GHz. Kamera, po uruchomieniu sama wyszukuje dostępne sieci.

Czy kamera jest trudna w konfiguracji?

Kamera domowa firmy Reolink doskonale sprawdzi się do monitoringu wewnętrznego domu oraz jako elektroniczna niania. Nie mogło, więc zabraknąć tu obsługi poprzez aplikację mobilną. Kamera jest kompatybilna z systemami Android i iOS – w aplikacji znajduje się rozbudowany moduł zarządzania nagrywaniem, alarmami czy użytkownikami. Ja testowałem kamerę używając zalecaną przez producenta aplikację PIRI Reolink na Androida – panel konfiguracyjny oferuje polską wersję językową. Aplikacja służy do podglądu obrazu z kamery IP na urządzeniach mobilnych. Aplikacja pozwala użytkownikom oglądanie oraz nagrywanie filmów video, a w razie wykrycia intruza natychmiast wysyła powiadomienie na telefon. Użytkownik ma możliwość włączenia alarmu dźwiękowego, który odstraszy potencjalnego intruza. Oprogramowanie pozwala oglądać obraz z kamery będącej w tej samej sieci lokalnej, w której znajduje się urządzenie mobilne. Interfejs aplikacji Reolink jest przestarzały, ale bardzo prosty, a jej obsługa nie sprawia żadnych problemów. Po instalacji aplikacji należy ją uruchomić i nadać wymagane przez nią uprawnienia. Oprogramowanie może obsłużyć więcej urządzeń tego typu na raz. Nadanie nazwy (np. Salon, Warsztat, Garaż, Biuro itp) pozwoli je od siebie odróżnić. Po zapisaniu urządzenia na liście zyskujemy możliwość podglądu obrazu.

Jak to działa?

A działa to dość dobrze. Obraz rejestrowany jest na kartach microSD (do 64GB z funkcją nadpisu w pętli). Przykładowo karta microSD o pojemności 32GB pozwala na nagranie 72 godzin materiału wideo. Za pomocą aplikacji możemy w każdej chwili i z dowolnego miejsca odtworzyć wybrany fragment nagrania. Jest też możliwość połączenia z rejestratorem NVR do nagrań 24/7. Filmy zapisywane są w bardzo wysokiej rozdzielczości Super HD (2560x1920px), w zakresie 480-980 w poziomie, 370-750 w pionie. E1 Zoom doskonale sprawdzi się, jako urządzenie monitorujące mieszkanie lub dom pod nieobecność właścicieli. Możliwości kamery takie jak np. detekcja ruchu oraz przesyłanie powiadomień mailowych w postaci zdjęć i filmików o zarejestrowanych zdarzeniach, umożliwiają prowadzenie w pełni automatycznego i inteligentnego monitoringu. Kamera posiada tryb nocny z nagrywaniem w podczerwieni, który jest w stanie wykryć ruch w odległości nawet do 12m. Dlatego dobytek czy bliscy mogą być bardziej bezpieczni niezależnie od pory dnia.

Nagrywany dźwięk również nie budzi zastrzeżeń. Dwukierunkowa komunikacja audio działa ok, wykorzystując kamerę można nawiązać połączenie i porozmawiać z dzieckiem (gdy wróci ze szkoły), czy też nieproszonym „gościem”. Jej funkcjonalność zwiększa automatyczna detekcja ruchu zapewniająca rejestrację najistotniejszych zdarzeń bez konieczności ciągłej obserwacji. W efekcie kamera zapisze obraz w momencie wychwycenia ruchu – np. gdy ktoś wejdzie do danego pomieszczenia. Obraz ten może zostać wysłany natychmiast na smartfon lub inne dowolne urządzenie mobilne. Aplikacja obsługuje do 12 równoległych transmisji wideo (10 podstref i 2 główne).

Podsumowanie, czyli czy warto kupić?

Dla każdego z nas bezpieczeństwo bliskich oraz naszego dobytku jest tak samo ważne. Z tego powodu warto korzystać z różnych dostępnych rozwiązań i dbać o wyposażenie w takie urządzenia jak domowa kamera do monitoringu, która zapewnia większy spokój. Dzięki temu, że posiada obrotową głowicę z obiektywem o szerokim zakresie regulacji w kilku kierunkach, zapewnia większe możliwości i szersze pole widzenia. Aplikacja Reolink pozwala z dowolnego miejsca na świecie obserwować to, co dzieje się na bieżąco w domu czy biurze. Możliwość sterowania położeniem obiektywu z poziomu aplikacji jedynie za przesunięciem palcem po ekranie smartfona czy tableta, to kolejna zaleta recenzowanego urządzenia. To także dobre rozwiązanie, które można wykorzystać w pokoju dziecka jako elektroniczną nianię dzięki dwukierunkowej komunikacji głosowej. Aktualna cena kamerki, to 397,00 zł.

TECHNOSenior

Sprzęt do testów dostarczyła firma Reolink.com