Popularne złącza typu „Jack”. Gdzie znajdują zastosowanie? O Autorze Zobacz również PRENUMERATA

Złącza jack stosowane są również w telewizorach i nie chodzi tu jedynie o wyjścia minijack służące do podłączenia zewnętrznych słuchawek, ale też o gniazdo microjack, które bywa ukryte pod tylną obudową. Wielu producentów umieszcza na swoich płytach głównych specjalne złącze serwisowe, właśnie w postaci gniazda microjack. Służy ono do komunikacji z płytą główną telewizora w czasie procesu produkcji, dzięki czemu możliwe jest określenie m.in.: stanu procesu programowania płyty TV, trybu telewizora oraz wysłanie do TV pewnych instrukcji, wymuszających pewne funkcje.

Możliwa przyszłość złączy „Jack”

W obecnych czasach może wydawać się, że złącza jack tracą swoje znaczenie i zastępowane są przez inne rozwiązania. Jest to szczególnie widoczne w branży telefonów komórkowych. Proces ten zapoczątkowała firma Apple już w 2016 r. i od tego czasu wielu producentów poszło w jej ślady, rezygnując z konkretnego złącza jack na rzecz uniwersalnego USB-C. Fakt jest taki, że coraz więcej smartfonów zostaje pozbawionych złącza słuchawkowego.

Z drugiej strony profesjonalna branża estradowa i muzyczna nadal chętnie korzystają ze złączy i przewodów typu jack. Co więcej, nadal rozwijane są kolejne standardy jack’a, takie jak Pentaconn. Przemysł również chętnie korzysta ze złącza jack, ceniąc jego uniwersalność. Przesyłane sygnały niekoniecznie muszą być dźwiękiem w postaci elektrycznej, mogą to być także sygnały określonych interfejsów komunikacyjnych umożliwiających połączenie między poszczególnymi modułami maszyn czy też urządzeń.

Złącza jack najprawdopodobniej znikną z telefonów komórkowych, ale w profesjonalnych sprzętach audio i przemyśle będą nadal stosowane, ponieważ są to dziedziny, w których miniaturyzacja nie posunęła się tak dalece, a jednocześnie modernizacja podzespołów czy całych maszyn mogłaby wiązać się z dużymi kosztami. Jednocześnie złącza jack dalej świetnie sprawdzają się w takich zastosowaniach i z powodzeniem mogą być wykorzystywane jeszcze przez wiele lat.

Źródło: Transfer Multisort Elektronik