Nissan IMk. Tak w przyszlości mają wyglądać auta miejskie

Nissan IMk. Tak w przyszlości mają wyglądać auta miejskie

Nadwozie zaprojektowane zgodnie z obowiązującymi w japońskim wzornictwie zasadami prostoty zwraca uwagę płynnymi konturami. Kolorystyka Akagane, w której dominują czerwonawo-miedziane odcienie, jest nawiązaniem do wykonanych z miedzi arcydzieł sztuki użytkowej. Po bliższym przyjrzeniu się modelowi IMk „japońskie DNA” można dostrzec także w innych detalach stylistycznych. Przód z motywem litery V oraz klosze tylnych lamp zespolonych kojarzą się z delikatną drewnianą kratownicą

Nissan IMk. Wnętrze

Zaprojektowane zgodnie z nowym kierunkiem stylistycznym wnętrze koncepcyjnego Nissana IMk przypomina kawiarnię lub luksusową poczekalnię. Zastosowana zamiast foteli pojedyncza kanapa zachęca do zajęcia miejsc i sprzyja relaksowi, a kierowca i pasażerowie mają wrażenie, że podróżują na unoszącej się w powietrzu chmurze. Kanapa została pokryta marszczoną tapicerką, a przytulności we wnętrzu dodaje także tapicerowane i utrzymane w pastelowych kolorach pokrycie deski rozdzielczej i drzwi.

Poza przyciskiem uruchamiania silnika i dźwignią sterowania kierunkiem jazdy na wąskiej desce rozdzielczej IMk nie ma fizycznych przełączników. Po włączeniu zasilania w kabinie IMk ukazują się elementy sterowania funkcjami komfortu, z delikatnie podświetlonymi ikonami ustawień w kolorystyce Akagane.

Ważne informacje dotyczące jazdy, w tym prędkość i wskazówki nawigacji, wyświetlane są na pryzmatycznym ekranie, który został pozbawiony ramki, przez co wygląda na zawieszony w powietrzu. Informacje, których zakres kierowca może indywidualnie skonfigurować, pojawiają się też jako hologramy. Oświetlenie wnętrza dopasowuje się do dominującego koloru treści wyświetlanej na ekranie pryzmatycznym. W czasie korzystania z ekranu dotykowego – na przykład przy przesuwaniu widoku mapy – wyświetlane są fantazyjne animacje w formie przelatującego stada ptaków. Uważne oko dostrzeże nawet subtelny wzór ptaka podpowiadający, jak korzystać z wyświetlacza. To tylko jeden ze sposobów na uatrakcyjnienie wrażeń z jazdy Nissanem IMk dzięki interaktywności i personalizacji.

Nissan IMk. Autonomiczna jazda

Koncepcyjny Nissan IMk to kolejny krok w kierunku w pełni autonomicznej jazdy. Samochód jest wyposażony w najnowocześniejsze technologie, które pomagają kierowcy w różnych sytuacjach – na drogach ekspresowych, miejskich ulicach i parkingach.

Nissan IMk. Tak w przyszlości mają wyglądać auta miejskie

Sterowana ze smartfona i powiązana z systemem ProPILOT funkcja zdalnego parkowania umożliwia automatyczne parkowanie pojazdu już po jego opuszczeniu przez kierowcę i pasażerów. W ten sam sposób, za naciśnięciem przycisku, można przywołać samochód z parkingu.

Zobacz także: To będzie rewolucja dla wszystkich kierowców

Wśród innych godnych uwagi funkcji jest najnowsza technologia wspomagania kierowcy oparta na zaawansowanej wersji systemu ProPILOT 2.0. Poprawia ona bezpieczeństwo oraz zwiększa przyjemność prowadzenia samochodu dzięki połączeniu wsparcia jazdy autostradowej z możliwością autonomicznej jazdy jednym pasem ruchu.

Nissan jest pionierem technologii samochodów elektrycznych. Powstały 10 lat temu Nissan LEAF był pierwszym samochodem elektrycznym dla masowego odbiorcy i do dziś pozostaje liderem łącznej sprzedaży wśród samochodów z takim napędem na świecie.

W koncepcyjnym Nissanie IMk wykorzystano te doświadczenia, oferując w pełni elektryczną alternatywę dla klientów, którzy poszukują kompaktowego pojazdu do poruszania się po rozległej metropolii

Nissan IMk. Wyposażenie

Popularne kawiarnie oraz poczekalnie w firmach i budynkach użyteczności publicznej oferują gościom i klientom bezpłatne Wi-Fi. Na takie same udogodnienia w postaci najnowocześniejszych, szybko działających opcji łączności mogą liczyć osoby podróżujące Nissanem IMk.

Kierowca może połączyć się z samochodem przez smartfon, aby zweryfikować swoją tożsamość, automatycznie zastosować indywidualne ustawienia położenia fotela, oświetlenia wnętrza i klimatyzacji oraz wprowadzić trasę podróży.

Przed wyruszeniem w podróż IMk informuje kierowcę przez smartfon o optymalnym czasie wyjazdu pozwalającym na przykład uniknąć jazdy w szczycie komunikacyjnym. Po przybyciu na miejsce samochód sam się zaparkuje, sam podłączy się do domowego systemu zarządzania energią oraz zwróci nadwyżkę prądu zgromadzonego w akumulatorach do domowej sieci poprzez system współdzielenia energii Vehicle-to-Home.

W czasie jazdy kierowca i pasażerowie mogą korzystać z technologii Invisible-to-Visible (I2V). Łącząc dane z czujników na zewnątrz i wewnątrz samochodu z danymi z chmury, technologia I2V pozwala monitorować bezpośrednie otoczenie pojazdu i przewidywać zdarzenia, a nawet informować o tym, co dzieje się w miejscu zasłoniętym budynkiem czy za rogiem ulicy. Wskazówki są podawane w interaktywny „ludzki” sposób – na przykład przez awatary pojawiające się w kabinie.

Zobacz także: To musisz wiedzieć o akumulatorze