Nowe technologie w samochodach - bezpieczeństwo

Dziś hasło inteligentne określa niemal wszystko – zegarki, telefony, miasta, domy, a także samochody. Ceny, zwykle wyśrubowane, które ograniczały możliwość nabycia technologicznych cudeniek, z roku na rok spadają. Tak jak kiedyś smartfony był jedynie gadżetem dla wybranych, a dziś pozwolić może sobie na niego niemal każdy, tak wkrótce nowoczesne rozwiązania technologiczne staną się naszą codziennością w każdej dziedzinie życia, także w branży motoryzacyjnej. Po nowinki mające polepszyć, umilić i ułatwić jazdę samochodem, czy też sprawić aby była bezpieczniejsza sięgają już nie tylko producenci aut najwyższej klasy. To właśnie poprzeznowe technologie koncerny samochodowe rywalizują ze sobą o względy klienta.

Komputery pokładowe, czujniki, systemy wspomagające jazdę to w większości samochodów już norma. Teraz trendy technologiczne dotyczą znacznie poważniejszych rozwiązań.

Na pierwszy miejscu stawia się na bezpieczeństwo. Poprawa komfortu jazdy to nie tylko kwestia wygody. Kamery, nowoczesne systemy oświetleń, monitoringi, które wspomagają zmysły i reakcje kierowców mają przyczyniać się do zapobiegania wypadkom drogowym. A jeśli nawet już do nich dojdzie, odpowiednie systemy i zabezpieczenia za zadanie mają zminimalizować zdrowotne konsekwencje uczestników wypadków, w tym także pieszych.

Nie tylko o nasze zdrowie, ale i o zasobność portfela dbają producenci samochodów. Bo budowana przez koncerny świadomość ekologiczna wśród klientów nie jest tylko pustym hasłem i wizją czystego środowiska. To również znaczna oszczędność. Wspierając czynnie, realizację unijnych norm dotyczących ograniczenia emisji gazów do atmosfery, branża motoryzacyjna oddaje w ręce kierowców systemy zmniejszające spalanie czy odzyskiwania wytworzonej w trakcie jazdy energii.

Nowe technologie przyczyniają się także do poszerzenia grupy osób mogących korzystać ze swoich czterech kółek. Przede wszystkim producenci myśląc o samochodach przyszłości testują rozwiązania dla osób niepełnosprawnych, zarówno ruchowo jak i sensorycznie. Już wkrótce na ulicach możemy mijać samochody, które będą jeździć same, bądź poprzez konkretne, seryjnie montowane mechanizmy, staną się przyjaznym środkiem komunikacji dla inwalidów.

Istnieje także cały szereg technologicznych ciekawostek, które rozpatrywać można w kategoriach gadżetów, rodem z filmów o Agencie 007. Takich rozwiązań z pewnością nie jeden kierowca na drodze pozazdrości.

Systemy bezpieczeństwa

EyeSight Subaru

Za tą tajemniczą nazwą kryje się mechanizm, z którego miłośnicy Subaru mogą być naprawdę dumni. To nie czujnik, ale stereoskopowa kamera, która dosłownie widzi niebezpieczeństwa na drodze. Elektroniczne oczy Subaru nigdy nie odrywają się od drogi, nie mrugają, nie dekoncentrują się, w każdej chwili są w pełni dyspozycyjne i dbają o nasze bezpieczeństwo na drodze.Podstawową funkcją EyeSight jest szacowanie odległości obiektów znajdujących się przed pojazdem. Dzięki porównaniu obrazów z obu kamer ten nowoczesny system umie rozpoznawać samochody i określić ich kierunek jazdy. System widzi także innych uczestników ruchu – motocyklistów, rowerzystów czy pieszych. W razie niebezpieczeństwa kamera uruchamia także opcje awaryjnego hamowania. Jest ona w stanie całkowicie zatrzymać samochód przed przeszkodą jeśli prędkośćauta nie przekracza 50km/h.

Systemy ostrzegające przed przypadkowym zjazdem z pasa jezdni:

Daleka podróż zawsze bywa dla kierowcy niebezpieczeństwem. Zmęczenie, spadek koncentracji, a nawet nieuwaga mogą łatwo doprowadzić do wypadku. Aby temu zapobiec wielu producentów samochodów postanowiło wprowadzić systemy ostrzegające przed przypadkowym zjazdem z pasa jezdni. Tzw. asystent utrzymania prawidłowego pasa ruchupoprzez wibracje w kierownicyzwraca uwagęprowadzącemu pojazd. Jest to możliwe dzięki specjalnym sterownikom, które rozpoznają linie na jezdni, a także potrafią określić pozycję samochodu względem nich. Rozwiązania takie wprowadzają w swoich nowych modelach producenci m.in. BMW, Volvo, Mercedesa, Hondy, Audi czy Lexusa

Nowe technologie w samochodach - bezpieczeństwo

Monitoring samopoczucia kierowcy

Czujniki uprzedzające przed niezamierzonym zjechaniem z pasa ruchu mogą być zbędne, gdy na rynku pojawią się samochody monitorujące samopoczucie kierowcy. Audi i Mercedes we współpracy z twórcami aplikacji mobilnych pracują nad wprowadzeniem, jeszcze przed rokiem 2020, takich systemów. Będą one kontrolować czy kierowca nie wsiada pijany za kierownicę, czy nie zasypia podczas jazdy i czy jest dostatecznie skupiony. Jeśli odpowiedź, na którekolwiek z tych pytań będzie niewłaściwa wówczas system będzie reagował i informował np. o opóźnionych reakcjach organizmu. Funkcję taką obecnie spełniają specjalne opaski na nadgarstek, dzięki którym każdy kierowca wybierając się w daleką podróż może kontrolować poziom swojego zmęczenia.

Systemy parkowania

W dużych miastach, gdzie nie łatwo o miejsce parkingowe z pewnością przyda się każdemu system Park Assist. Skanuje on i analizuje przestrzeń wokół samochodu, znajdując wolne miejsce parkingowe. Można uznać, że to nic wielkiego bowiem puste miejsce możemy znaleźć sami. Jednak pozostałe możliwości wspomagania kierowcy, które zapewnia Park Assist, z pewnością zostaną docenione, zwłaszcza przez początkujących kierowców. Po odnalezieniu miejsca parkingowego system obliczy kąt i wyznaczy trasę niezbędną do wykonania danego manewru. Wskaże także, na specjalnym wyświetlaczu, jak ustawić samochód. Potem trzeba już tylko pamiętać o pedałach gazu i hamulca, kierownica bowiem będzie w pełni pod kontrolą systemu, który odpowiednio ustawi samochód na parkingu.

System rozpoznawania znaków drogowych

Opel Eye to system, który potrafi rozpoznawać znaki drogowe, a także odczytywać ze znaków dopuszczalną prędkość na konkretnym odcinku trasy. Jest to możliwe dzięki specjalnej kamerze zamontowanej na przedniej szybie. Podobne rozwiązania stosuje też wielu innych producentów wiodących marek m.in. Nissan, Ford, Volvo. Po co? To innowacyjne rozwiązanie wpływa nie tylko na poprawę bezpieczeństwa i zmniejszenie poziomu stresu podczas prowadzenia pojazdu, ale także, jak zachwalają jego pomysłodawcy, pozwala uniknąć kary, w postaci mandatu, grożącej za przekroczenie prędkości.

Poduszki powietrzne dla pieszych

Marka Volvo od lat kojarzona z bezpieczeństwem, postanowiła zadbać nie tylko o kierowców, ale także o pieszych. Dzięki systemowi, który na razie jest w fazie testów, zgodnie z zamysłem inżynierów, możliwe będzie zmniejszanie obrażeń powstających wskutek wypadków i potrąceń, właśnie wśród pieszych. Mają to być poduszki powietrzne, ukryte pod maską, które aktywizują się dzięki specjalnym czujnikom umieszczonym na przednim zderzaku. Dodatkowo przednia część samochodów marki Volvo zrobiona ma być ze specjalnych stopów metali, które pochłaniają część energii podczas zderzenia człowieka z samochodem, zmniejszając tym samym zdrowotne konsekwencje u ofiary wypadku.

System Active Protection

Kolejne rozwiązanie mające poprawić bezpieczeństwo jazdy proponuje BMW. Opracowany przez niemieckich inżynierów system Active Protection kontroluje reakcje kierowcy i zaleca na monitorze zrobienie przerwy w jeździe w odpowiednim momencie. Dodatkowo dzięki układowi kamer przednich i tylnych oraz czujników system monitoruje niebezpieczeństwo zewnętrzne podczas jazdy. Jeśli samochód rozpozna ryzyko kolizji napina układ pasów bezpieczeństwa, a także zamyka szyby, aby zminimalizować konsekwencje wypadku.

BMW Night Vision

Night Vision proponowany przez BMW to nic innego jak ciepłoczuły system rozpoznawania ludzi, zwierząt czy innych obiektów i przeszkód na drodze. Kamera noktowizyjna wychwytuje obiekty znajdujące się w zasięgu do 300 metrów przed samochodem, oświetla je tak aby były zauważone przez kierującego pojazdem, bez jednoczesnego oślepienia. Jeśli zagrożenie jest duże, system wysyła sygnał alarmujący o możliwym niebezpieczeństwie.