Kamery monitoringu w Warszawie. Najmniej w Wesołej, najwięcej w Śródmieściu

Kamery monitoringu w Warszawie. Najmniej w Wesołej, najwięcej w Śródmieściu

Najnowsze

21 czerwca 2021, 7:28

Najnowsze

Autor:
mp/r
Źródło:
tvnwarszawa.pl
ShutterstockIle kamer monitoringu miejskiego funkcjonuje w Warszawie? (zdjęcie ilustracyjne)

Radna Koalicji Obywatelskiej zapytała o liczbę kamer monitoringu miejskiego. Z odpowiedzi ratusza dowiadujemy się nie tylko tego, ale też, jak sytuacja wygląda w podziale na dzielnice. Najmniej kamer jest w Wesołej, Rembertowie i we Włochach, a najwięcej w Śródmieściu. A będzie jeszcze więcej.

Renata Niewitecka z Koalicji Obywatelskiej zwróciła się do władz Warszawy z pytaniem o liczbę kamer monitoringu miejskiego w poszczególnych dzielnicach. "Monitoring wizyjny jest ważnym elementem systemu bezpieczeństwa miasta. Kamery są wykorzystywane między innymi do bieżącego monitorowania zagrożeń i wykrywania przestępstw oraz wykroczeń oraz działają prewencyjnie i odstraszają potencjalnych przestępców od popełnienia niektórych przestępstw i wykroczeń. Każdego roku wzrasta liczba kamer monitorujących przestrzeń miejską (naziemną, podziemną, mobilną" - zwróciła uwagę radna w interpelacji.

Poprosiła o informację na temat liczby kamer monitorujących przestrzeń miejską (naziemną i podziemną) z podziałem na poszczególne dzielnice. Zapytała też, jakie miasto ma plany związane z rozbudową miejskiego monitoringu w poszczególnych dzielnicach (wyłączając monitoring w komunikacji miejskiej).

Kamery monitoringu w Warszawie. Najmniej w Wesołej, najwięcej w Śródmieściu

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE

457 miejskich kamer

Na interpelację odpowiedział sekretarz miasta Włodzimierz Karpiński. Poinformował, że w miejskim systemie monitoringu wizyjnego, administrowanym przez Zakład Obsługi Systemu Monitoringu, zainstalowanych jest 457 kamer. Podał też, ile kamer znajduje się w poszczególnych dzielnicach:

Bemowo – 16 kamer, Białołęka – 15, Bielany – 16, Mokotów – 28, Ochota – 28, Praga-Południe – 53, Praga-Północ – 34, Rembertów – 9, Śródmieście – 132, Targówek – 18, Ursus – 11, Ursynów – 13, Wawer – 11, Wesoła – 6, Wilanów – 15, Włochy – 8, Wola – 32, Żoliborz – 12.

"Od ubiegłego roku wykorzystujemy 10 tymczasowych kamer mobilnych, które są doskonałym uzupełnieniem kamer stacjonarnych. Dzięki zastosowanej technologii transmisji obrazu z wykorzystaniem łączy operatorów komórkowych, możemy znaczne szybciej uruchomić kamerę oraz przenosić ją pomiędzy lokalizacjami w zależności od potrzeb" - wyjaśnił Karpiński w odpowiedzi.

Poinformował też, jakie plany dotyczące rozbudowy tego systemu ma miasto. "W 2021 roku Zakład Obsługi Systemu Monitoringu planuje instalację 12 kamer: czterech w dzielnicy Wesoła (ze środków pochodzących z budżetu obywatelskiego) i osiem w innych lokalizacjach Warszawy" - wskazał sekretarz. Zastrzegł też, że istnieje możliwość zainstalowania większej liczby kamer "w przypadku pojawienia się wolnych środków".

Będą kolejne

Z odpowiedzi wynika ponadto, że miasto typuje miejsca, w których będą uruchamiane nowe kamery. "Otrzymaliśmy propozycje lokalizacji, zgłoszone przede wszystkim przez Policję i Straż Miejską. Uwzględniamy także miejsca wskazywane przez urzędy dzielnic, radnych w interpelacjach i zapytaniach oraz samych mieszkańców" - podsumował Karpiński.

Rok temu w lipcu doszło do ataku na turystkę na Nowym Świecie. Zdarzenie nagrały właśnie kamery miejskiego monitoringu:

Autor:mp/r

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Podziel się
Podziel się