Mandat z fotoradaru. Szykuje się zmiana w prawie!

Mandat z fotoradaru. Szykuje się zmiana w prawie!

Obecnie jeśli przekroczenie prędkości zostaje zarejestrowane przez fotoradar, właściciel pojazdu może przyznać się do popełnienia wykroczenia, wskazać innego sprawcę lub odmówić wskazania osoby która przekroczyła prędkość.

Część kierowców, aby uniknąć kary wskazują inną osobę, a wskazana osoba.... wskazuje kolejnego kierującego. W ten sposób wyegzekwowanie kary staje się niekiedy niemożliwe.

Zobacz także: Jak oszczędzać paliwo?

Jak podaje RMF FM projekt zmian w prawie dotyczących karania kierowców na podstawie zdjęć z fotoradarów jest już gotowy. Jeszcze w tym roku ma trafić do konsultacji publicznych. Zmiana polega na tym, że jeśli wskazana przez adresata listu osoba nie przyjmie mandatu, karę płaci właściciel pojazdu. Nie będą podejmowane dalsze próby ustalenia kto faktycznie kierował pojazdem.

Mandat z fotoradaru. Szykuje się zmiana w prawie!

Będą nowe fotoradary i odcinkowe pomiary prędkości

Cały projekt rozbudowy i modernizacji systemu zakłada zakup 358 nowych rejestratorów, w tym 100 urządzeń, które zostaną zainstalowane w nowych lokalizacjach – 26 fotoradarów, 39 urządzeń do odcinkowego pomiaru średniej prędkości, 30 urządzeń monitorujących wjazd na skrzyżowanie na czerwonym świetle, 3 urządzenia rejestrujące niestosowanie są do sygnalizacji świetlnej na przejazdach kolejowych oraz 11 przenośnych urządzeń rejestrujących w miejscach niebezpiecznych, w których nie jest możliwy montaż stacjonarnych mierników. Koszt montażu jednego fotoradaru to 250 tys. zł, a realizacja całego projektu wyniesie 5,7 mln zł.

Standardowe limity prędkości odnoszące się do motocykli i samochodów o masie dopuszczalnej całkowitej do 3,5 tony wynoszą w Polsce:

- na autostradzie – 140 km/h,- na drodze ekspresowej dwujezdniowej – 120 km/h,- na drodze ekspresowej jednojezdniowej – 100 km/h,- na drodze dwujezdniowej dwukierunkowej, o dwóch pasach ruchu – 100 km/h,- na drodze jednojezdniowej dwukierunkowej – 90 km/h.

Wysokość mandatów i liczba punktów karnych za przekroczenie prędkości w Polsce:

Zobacz także: Peugeot 308 w odmianie kombi