W Lublinie jedzenie z restauracji dostarcza… robot - Trójka - polskieradio.pl

W Lublinie jedzenie z restauracji dostarcza… robot - Trójka - polskieradio.pl

Zamiast kolorowania – kodowanie. Nauka programowania i robotyki dla najmłodszych

Dostawca na czterech kółkach

Mateusz i Kasia to roboty o wysokości i szerokości wynoszącej 60 centymetrów, poruszające się na czterech kółkach. Na wystającej antenie zamocowano pomarańczową chorągiewkę, poprawiającą widoczność na drodze. Dookoła mają kamery i działają półautonomicznie, co znaczy, że za ich ruchy częściowo odpowiada człowiek.

Działanie robotów opisuje Sergiusz, autor projektu. – Jeżeli klient zamawia sobie jedzenie przez aplikację, restauracja dostaje informację, że to zamówienie będzie dostarczone robotem. On podjeżdża, restauracja dostaje informację, że robot już czeka na jedzenie. Ktoś z personelu wychodzi, przez aplikację otwiera górną część robota, ładuje tam jedzenie, zamyka i robot zaczyna jechać do klienta, ponieważ ma już adres. Roboty poruszają się razem z pieszymi i po drogach rowerowych.

Posłuchaj
04:19 Zapraszamy do Trojki roboty Lublin 2021_11_10-17-08-38.mp3 W Lublinie jedzenie rozwożą Mateusz i Kasia, czyli roboty-dostawcy (Zapraszamy do Trójki)

W Lublinie jedzenie z restauracji dostarcza… robot - Trójka - polskieradio.pl

Testy i wielkie plany

Obecnie robot może oddalić się od restauracji jedynie o około trzy kilometry, jednak Sergiusz i jego koledzy, a wśród nich Szymon Szostak, ciągle rozwijają funkcjonalność i wytrzymałość maszyn.

– Od paru lat zajmujemy się budowaniem i programowaniem tego robota, żeby był sterowalny w każdym miejscu w Lublinie. Cały czas zdobywamy doświadczenie poprzez testowanie, robiąc kolejne dostawy. Jesteśmy w stanie sprawdzić np. czy robot poradzi sobie na dziurze, czy na chodniku i od razu wprowadzamy szybkie poprawki – mówi mężczyzna.

Pomysłodawcy zapowiadają budowę kolejnego prototypu, który będzie miał więcej kół, dzięki czemu pokona wyższe krawężniki i zwiększy się jego zasięg. Ponadto planują zbudowanie w pobliżu centrum miasta garażu pełnego robotycznych dostawców.

***

Tytuł audycji: Zapraszamy do TrójkiProwadzi: Potr ŁodejAutor materiału reporterskiego: Tomasz SpicynData emisji: 10.11.2021Godzina emisji: 17.08

kr