Biegasz lub spacerujesz w smogu? Lepiej załóż maskę

SmogNawet o kilkaset procent przekroczone były ostatnio normy czystości powietrza w Krośnie, a prognozy na najbliższe dni są równie złe. Sprawdziliśmy, jak chronić się przed smogiem, i jak walczy z nim magistrat.RedakcjaPortaluZ powodu smogu mieszkańcy dużych ośrodków coraz częściej zakładają maski. Ich noszenie zalecają także specjaliści z KrosnaDamian Krzanowski

Smog to połącznie dymu i wilgotnego powietrza, przede wszystkim mgły. Tworzeniu się zjawiska sprzyja wyżowa, bezwietrzna pogoda, która utrzmuje się aktualnie nad większą częścią Europy. - Wyż to taki przezroczysty parasol. Wyobraźmy sobie, że stoimy pod nim wraz z nałogowymi palaczami, którzy kopcą, trując także i nas, bo dym nie ma gdzie uciec - w ten obrazowy sposób prezenter pogody Jarosław Kret tłumaczył w poniedziałkowej prognozie(18.12) dla stacji Nowa TV mechanizm powstawania i niebezpieczeństwa związane ze smogiem.

Pogodynek nawiązał do legendarnej londyńskiej mgły, która była niczym innym jak właśnie smogiem. Do jego powstawnia przyczyniał się wilgotny klimat Wysp Brytyjskich oraz powszechna praktyka ogrzewania domów kominkami. Gdy władze przekonały się wreszcie, jak szkodliwy dla zdrowia i życia jest smog, wydały zakaz używania drewna, węgla, a tym bardziej śmieci jako paliwa opałowego. Zadziałało.

- U nas może i ktoś czegoś nam zakaże, ale kto by się tym przejmował? - ironizował Kret.

Efekt? Podczas ostatnich wieczorów powietrze w wielu częściach kraju miało fatalną jakość. Krosno należało niestety do miast o największych natężeniu szkodliwych pyłów PM2.5 oraz PM10. Ich normy przekroczone były o kilkaset procent, dlatego pojawiły się ostrzeżenia, aby nie opuszczać mieszkań. Najgorzej jest wieczorem, gdy większość mieszkańców przebywa w domu, a część z nich pali w piecach materiałami, które nigdy nie powinny do nich trafić.

Jedną z takich osób udało się nakryć straży miejskiej na gorącym uczynku. Pomógł w tym telefon od mieszkańca, którego zaniepokoił śmierdzący dym, unoszący się z komina prywatnej posesji w okolicach "zetki".

Właściciel domu był zaskoczony, ale gdy funkcjonariusze okazali dokumenty uprawniające do przeprowadzenia kontroli, wpuścił ich do kotłowni. - W piwnicy znajdował się duży skład starych ram okiennych, pociętych na cyrkularce na drobne kawałki. Mężczyzna od kilku lat palił nimi w piecu, co jest absolutnie zabronione. Tłumaczył się standardowo, czyli że nie wiedział, że tak nie wolno - opowiada Tomasz Wajdowicz, komendant Straży Miejskiej w Krośnie.

Pocięte, gotowe do spalenia stare ramy okienne, znalezione przez Straż Miejską w prywatnym domuarchiwum SM

Mężczyzna został ukarany mandatem o wysokości kilkuset złotych. Musi także wywieźć "paliwo" z domu i zutylizować je we właściwy sposób. - Będziemy go mieli na oku i co jakiś czas kontrolowali, czym pali w piecu - zapewnia Tomasz Wajdowicz.

Służby miejskie apelują, aby zgłaszać im podobne przypadki: - Chodzi o zdrowie, a nawet życie nasze i naszych bliskich, smog jest naprawdę bardzo niebezpieczny.

Potwierdza to lek. med. Krystyna Skwirz, specjalista chorób płuc, która przestrzega, aby nie lekceważyć ostrzeżeń o złej jakości powietrza. - Uważać powinny przede wszystkim osoby, które cierpią na przewlekłe choroby dróg oddechowych, m.in. astmę, bo przebywanie na zewnątrz w warunkach smogu zaostrza objawy, a także osoby starsze i małe dzieci - mówi.

Niewskazane jest także uprawianie sportu - bieganie lub jazda na rowerze: - Konsekwencjami treningu w warunkach smogu mogą być zapalenia gardła, krtani czy zatok, i to o ostrym przebiegu.

Jeśli ktoś mimo to chce trenować lub spacerować, powinien założyć na twarz maskę, która zasłoni usta i nos. Lekarze zalecają użycie choćby najprostszej, dostępnej w aptekach maseczki, jednak odpowiednią ochronę przed smogiem zapewniają tylko specjalne, dobrze przylegające do twarzy maski z filtrami, które kupić można w internecie za cenę od kilkudziesięciu złotych wzwyż.

Przed wyjściem na zewnątrz warto również sprawdzić stan powietrza. Dzięki zamontowanym w Krośnie na początku roku czujnikom Airly, każdy mieszkaniec może na bieżąco zapoznać się z sytuacją w swojej dzielnicy. Odczyty dostępne są tutaj. Sprawdzenie czystości powietrza trwa zaledwie chwilę, a może uchronić nas przed poważnymi problemami zdrowotnymi.

KOMENTARZEKOMENTARZE WYRÓŻNIONE zamiet21.12.2017 14:39

Podpowiedzcie mi proszę do kogo mam zadzwonić, kiedy mój sąsiad, regularnie w sobotni wieczór wrzuca do pieca plastikowe butelki i inne świństwa, smród roznosi się na całą okolicę, a on śmieje się w głos, że straż miejska na wieś nie przyjedzie...bo sytuacja ma właśnie miejsce w jednej z podkrośnieńskich wiosek. Czy Policja ma obowiązek reagować, przeprowadzić rewizję i ukarać truciciela mandatem?

zamietna forum od listopada 2017 odzio4221.12.2017 08:47

Biegasz lub spacerujesz w smogu? Lepiej załóż maskę

Dotacje na nowe "czyste " kotły, ładnie to brzmi ale nie każdego będzie stać na paliwo do tych kotłów. Teraz też da się ogrzewać dom węglem czysto , wystarczy troche pogrzebać w necie, i nie mówię tu o ekogroszku i kotłach z podajnikiem.

Takie kraje jak Niemcy, Szwecja, RPA i większa część europy zachodniej już to wiedzą i promują. A u nas tylko zakaz i zakaz, zlikwidować węgiel założyć gaz a potem płać i płacz. Tyle na ten moment w temacie.

odzio42na forum od listopada 2017 odzio4221.12.2017 08:31

W 97 procentach opalających dom węglem i drewnemnie spalają w kotłach śmieci, przynajmniej nie w takich ilościach żeby to było można zauważyć lub wyczuć. Problemem jest nieprawidłowe (niepełne) spalanie węgla i drewna. Podobno wszystko da sie spalic bez dymu i smrodu w odpowiednich warunkach, a takich warunków w domowych kotłach przeważnie brak. Węgiel wbrew pozorom czyściej spala sie od drewna w kotłach tzw. kopciuchach, ale pod warunkiem palenie od góry i tu link http://czysteogrzewanie.pl/ . I jeszcze jeno, Ministerstowo Środowiska które bo niedawna krzyczało że węgiel jest bee. teraz zaleca palenie węglem od góry i znowu link http://czysteogrzewanie.pl/2017/10/ministerstwo-srodowiska-zaleca-rozpalanie-od-gory/

I tu prośba do Redakcji o zapoznanie sie z tematem opublikowanie artykułu na ten temat. Dziękuje za uwagę

odzio42na forum od listopada 2017 popieram20.12.2017 12:08

Teraz już wiem, dlaczego wieczorem trudno przejść ul. Kletówki.Smród palonych śmieci aż pali w nozdrzach. W ubiegłym roku było tak samo. Proszę Straz Miejską o zwrócenie uwagi na jedą z firm w rejonie Majstra, Biedronki i sklepu Centrum . Czasem z komina wydobywa się czarny dym i to w biały dzień.

popieramna forum od listopada 2017 tuten20.12.2017 06:26

Oki,w miastach skontroluje straż miejska,ale jak się ma to do wiosek. Gdy ma się sąsiada ,który sądząc po zapachu i wyglądzie jego spalin utylizuje chyba wszystko ?

tutenna forum od listopada 2017 Lukii20.12.2017 00:12

Problem ze SMOGIEM ma cała Polska nie tylko Krosno.

Bardzo dobrze że w Krośnie mamy bardzo dużo czujników i na bieżaco możemy monitorować jakość powietrza.Nie każde miasto w Polsce może się tym pochwalić.

Trzeba pamiętać takich sytuacji w okresie grzewczym jest bardzo dużo. Nie zawsze Jarosław Kret przy prognozie pogodywspomni o SMOGU i poinformuje ludzi.

Na podkarpaciu takie czujniki ma 11 miejscowości w tym Krosno z największą ilością czujników.

Lukiina forum od listopada 2017 Niki_Manifesto19.12.2017 21:02

Na mój węch jednorazowa maska ze zdjęcia niestety będzie niewystarczająca, nie ma filtra, więc nie zatrzyma zanieczyszczeń. Potrzebna jest maska specjalistyczna antysmogowa, z węglem aktywnym i zaworkiem

Niki_Manifestona forum od listopada 2017 halo119.12.2017 20:57

A co mówią zakłady pracy? Pochwalą się swoją troska o środowisko? Ile dymu wypuszczają?

halo1na forum od listopada 2017 Gitman19.12.2017 20:52

Pomiary są absolutnie zgodne z moimi co najmniej dwoma odczuciami organoleptycznymi - wzrokiem oraz węchem.To naprawdę poważny problem.

Gitmanna forum od listopada 2017 prawyfacet3719.12.2017 20:31

Jak byłem dzieckiem , tematem dyskutowanym na gorąco był problem dziury ozonowej. Temat sprzed przeszło 20 lat., obecnie mało popularny. Ja się pytam co z tą dziurą ?Rok 2017 - maski , smog , zanieczyszczenie powietrza. Pachnie mi to lekką hipokryzją.

prawyfacet37na forum od grudnia 2017WSZYSTKIE KOMENTARZE (18) Zaloguj się, aby komentować: Rejestracja Nie pamiętam hasła